Atmintinė tėvams. Kaip paskatinti vaikus skaityti?

VAIKELIS

Apie vaikų skatinimą skaityti ir geriausius būdus tai daryti kalbama tikrai nemažai. Ir tie žingsniai visai paprasti ir elementarūs. Bet norint, kad tai taptų įpročiu, juos reikia kartoti tikrai ne vieną kartą. Surašysiu tai, kas man pačiai atrodo paveikiausia.

Esminis dalykas – skaityti vaikui. Kitaip nieko nebus. Aišku, būna išimčių – gerais skaitytojais tampa ir tie vaikai, kuriems nebuvo skaitoma. Tačiau norėdami skiepyti vaikų meilę knygoms, turime iš tiesų jas ir patys mylėti, jomis domėtis. Jeigu mažam vaikui nebuvo skaitoma, mažėja tikimybė, kad jis ūgtelėjęs bus entuziastingas skaitytojas.

Kažkur matyta frazė „Today a Reader, Tomorrow a Leader“, manau, yra esminė. Tai turėtų būti didžiausia paskata tėvams pradėti ar tęsti knygų skaitymą vaikams. Skaitydamas netampi tik literatūros žinovu, tu augi kaip asmenybė, laisvėji, brandėji, kaupi neįkainojamą patirtį, lavini, pleti savo žodyną. Juk vos išgirdęs, kaip žmogus kalba, kokius žodžius, jų sinonimus vartoja, apie jį susidarai šiokią tokią nuomonę, ar ne? Mūsuose labai mažai kalbama apie žmogaus vartojamo žodyno gausumą, tačiau juo tikrai reikėtų susirūpinti. O grožiniai tekstai tą mūsų žodyną plečia kaskart juos skaitant.

Parodoje „Mokykla 2016” Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė sakė, jog norint paskatinti vaiką skaityti, reikia sukurti tokias sąlygas, kad jis tiesiog užkliūtų už knygų. Knygos turi nuolat būti vaikų buvimo vietose – kambariuose, klasėse, svetainėse. Ir ne visur turi būti knygos. Mano nuomone, šiam tikslui kuo puikiausiai pasitarnauja ir žurnalai, komiksai. Vaikui įpratus skaityti, jis nebūtinai bepasirinks vėlgi žurnalą ar komiksą.

Kiekviena mokyklą turi savo biblioteką ar bibliotekėlę, tačiau knygas galime priartinti dar labiau. Jeigu visi atnešime į vaiko klasę kelias knygeles, kurių mūsų vaikai jau nebeskaito (tačiau jos tikrai bus įdomios jo bendraklasiams), ir įkursite klasės bibliotekėlę, knygos taps dar lengviau pasiekiamos.

Mano pačios išbandytas pavyzdys. Į dukros klasę nunešiau dešimt knygų ir palikau jas iki mokslo metų pabaigos. Ir dukra, ir mokytoja patvirtino, kad jos buvo populiarios, nuolat vartomos ar skaitomos. Jeigu vaikas turės laisvą minutę ir SAVO PATIES iniciatyva paims knygą į rankas, mažas mūšis jau laimėtas.

Tikrai neskatinu begalinio knygų pirkimo, nes jos ir nepigios, o ir kokybiškų vaikiškų knygų pasiūloje galima pasiklysti, tačiau ir namie apsupkime vaiką knygomis. Pernykštėje Knygų mugėje psichiatras Linas Slušnys pasakojo, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog vaikų susidomėjimas knygomis didėja vien dėl to, kad namie yra knygų lentyna.

Be abejo, knygų lentyna namie, matyt, byloja apie tėvų meilę, domėjimąsi knygomis. Nežinau, kaip jums, bet mano aplinkoje vis pasitaiko žmonių, kurie nori atsikratyti knygomis, tad gal bent iš jų jas perimkime, kad namie stovėtų bent minimali knygų lentynėlė. Knygų, žurnalų, komiksų turėtų būti vaikų kambaryje, svetainėje, vonioje. Visur, kur prisėdama ir atsiranda galimybė paskaityti. Padarykime taip, kad vaikas iš tiesų kliūtų už knygų.

Su vaiku periodiškai lankykitės bibliotekoje. Mums nekyla klausimų, ar reikia skalbti drabužius, ar žiemą vaikui reikia žieminių batų, o vasarą kepurės nuo saulės. Mes atrandame laiko kartais nueiti į kiną. Kartais einame į piceriją, kartais – į boulingą, draugo gimtadienį, pasivaikščioti parke. Nauja tradicija ir naujas, nieko nekainuojantis (tiesa, vienkartinį mokestį už skaitytojo bilietą teks susimokėti) laisvalaikio leidimo būdas – periodiški apsilankymai bibliotekoje su vaiku. Dukart per mėnesį. Nes reikia knygų, kaip be jų? Tai turi tapti įpročiu.

Esu įsitikinusi, kad pokyčius pastebėsite iš karto. Dar vienas svarbus dalykas – susitarkite, kaip rinksitės knygas. Dalį knygų leiskite išsirinkti pačiam vaikui, kad jam išties būtų įdomu, dalį parinkite jūs. Nieko baisaus, jei vaikas skaitys ir ne pačią vertingiausią bei estetiškiausią literatūrą. Dabar svarbiausia – kad jis ar ji knygas pamėgtų, susidomėtų, neįsivaizduotų gyvenimo be knygų.

Kitą dalį, kurią parenkate jūs, galite surinkti tokią, kuri atsvertų ne pačius geriausius vaikų pasirinkimus. Jeigu jūsų parinktos knygos nesudomins vaiko skaityti savarankiškai, jas galite skaityti prieš miegą. Tad vaikas bus patenkintas, nes gali pats skaityti tai, kas jam patinka ir įdomu, o vakare gauna ir geros literatūros dozę. Ir vilkas, ir avis patenkinti, ar ne?

Ką mes darome su mums svarbiais dalykais? Nuolat galvojame, kalbame apie juos. Kalbėkitės su vaikais apie knygas. Klauskite jų. Kol kas jie tikrai neįpratę to daryti, tad nesitikėkite lengvos pradžios. Tačiau tempkite žodį po žodžio. Papasakokite apie savo skaitinį, kodėl jis jums svarbus, įdomus-neįdomus. Vaikas turi jausti, kad knygos yra įdomu ir vertinga, o ne nuobodu. Be abejo, yra ir nuobodžių, prastų knygų, bet geros turi tiesiog vežti. Džiaukitės geromis knygomis, pasidalinkite, kaip kokia knyga jūsų nepaleido, skaitėte ilgai, galvojote, keitėte gyvenimą.

Dar vienas puikus būdas – kartkartėm perskaitykite kokį vaiko skaitinį, kuris jį ypatingai sužavi. Ir vaiką suprasite geriau, ir kalbėtis turėsite apie ką. Manęs laukia „Nevykėlio dienoraštis“, bet, manau, kad užteks vieno, jog suprasčiau, kokie ten jo „privalumai“.

Vaikams labai patinka besitęsiantys, besikartojantys dalykai. Organizuokite šeimynines skaitymo sesijas. Paskirkite, jog vieną dieną per savaitę tokiu ir tokiu metu visi skaitote. Skaityti, manau, galima bet ką, kas tuo metu kiekvienam įdomu. Tas bendrumo jausmas nepaleis vaiko, šį laiką jis prisimins kaip stebuklą. Jeigu skaito visi, vadinasi, tai prasminga, verta, įdomu. Gal didelės naudos iš to trumpo bendro skaitymo ir nebus, bet emociškai vaikas, manau, jį atsimins visą gyvenimą. Vadinasi, su knygomis jį sies malonūs prisiminimai, o būtent to ir siekiame.

Jeigu vaikas yra labai užimtas, kiekvieną dieną keliauja į tuntą būrelių, grįžęs namo turi ruošti pamokas, visi puikiai suprantame, kiek lieka laisvo laiko. Jeigu nebus laisvo laiko – vaikas neskaitys, nes jis tiesiog fiziškai neturės kada. Neapkraukime vaikų per daug, suteikime jiems laisvės ir galimybių patiems save atrasti. Juk skaitymas neretai geriau, nei dar vienas būrelis.

Vaikams skaitome kasdien;

vaikai turi turėti laisvo laiko, kad jo liktų knygoms;

namie nuolatos privalo būti naujų skaitinių;

klasėje, mokykloje knygos taip pat turi būti labai lengvai pasiekiamos;

susikurkite šeimos skaitymo tradiciją;

su vaiku eikite į biblioteką ir leiskite jam pačiam išsirinkti knygų;

nebijokite knygų, kurios atrodo ne pačios geriausios kokybės (pirmiausia, tegu pamėgsta skaityti, o vėliau „šlifuosime“ skonį);

kalbėkitės apie knygas, savo skaitymo pomėgius, nusivylimus, patirtis, kartais paskaitykite vaiko skaitomą literatūrą;

išsiaiškinkite, koks jūsų vaiko skaitymo lygis, pomėgiai, galbūt problemos. Jas išsprendus laiku, skaitymo malonumą galima atrasti bet kuriuo amžiaus tarpsniu.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s