Prieš labanakt – dienos pagyrimas

puiku Aš ir pati nesu mėgėja sakyti komplimentus. Tuo pačiu – ir pelėda – savo vaikus giriu. Bet irgi pasistengti tikrai yra kur. Man atrodo, tai nulemia lietuvių santūrumas – juk geriau reikšmingai patylėti, nutylėti, juk ir taip savaime aišku.

Girkime vaikus (pelnytai), džiaukimės jų nuveiktais darbais, pastangomis, nes tai juos augina ir ženkliai kelia jų pasitikėjimą savimi, savivertę, o to mums labai trūksta: „kaip džiaugiuosi, kad padedi padengti stalą“, „kokį gražų rūbų derinį išsirinkai“, „kaip džiaugiuosi, kai neraginamas atlieki namų darbus“, „labai džiaugiuosi, kad atsiprašei brolio, žinau, kad tai padaryti nelengva“, „“S“ ištari jau daug geriau, stenkis ir toliau“.

Vaikus taip pat mokykime pastebėti teigiamus dalykus ir juos išsakyti. Išsyk nušausime keletą zuikių – gerės vaiko socialiniai įgūdžiai, jis ims pastebėti teigiamus dalykus ir… lavės jo kalbiniai įgūdžiai. Jeigu vaikus girsite dažnai, teks pasistengti ir jums, nes kartotis nenorėsite, tad ieškosite naujų pagiriamųjų formų. Kita vertus, jeigu vaikai jus girdės giriančius kitus, jie persiims šia veikla garantuotai.

Labai norėtųsi, kad ir darželiuose bei mokyklose vaikai būtų giriami (nesakau, kad taip nėra), nes tai juos motyvuoja, skatina tobulėti, mokytis. Mano šešiametis tiesiog „auga ant mielių“, jeigu yra giriamas. Tuomet stengiasi, nori pasiekti geresnių rezultatų. Ir gėris tame, kad nereikia vaiko lyginti su kitais. Vertini patį vaiką jo paties pasiekimų lygyje, ir nebūtina, kad rezultatai būtų patys geriausi: „tau geriau sekėsi skaityti“, „klaidų padarei, bet mačiau, kaip stengeisi, pamatysi, po kelių bandymų ir klaidų bus mažiau“.

Kiekvieną dieną mokykloje ar namuose galima užbaigti komplimentų sakymu vienas kitam, kad ir vaikai stengtųsi suprasti, atsiminti, kodėl jo šeimos narys/draugas šiandien nusipelnė pagyrimo. Ir kai dieną užbaigiame komplimentu (nors aišku, kad tądien buvo visko), tai sukuria labai pozityvią atmosferą, kurioje gera gyventi bei mokytis. Ir kas dieną ar vakarą išgirstame pagyrime tikrai bus naujų žodžių arba naujų sakinio konstrukcijų. Vaikai girdės ir mokysis. Ir kiekvieną dieną jausis nuveikę kažką vertingo.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s