Apie verbaliai išprususią kojinę

KEPENINES KNYGA.jpg

Kepenienė, N. (1998). Madingiausias krokodilas. Vilnius: Folium.

Jeigu Sigitas Geda yra mano mylimiausias poetas vaikų kategorijoje (suaugusiųjų – turiu kitų mylimųjų), tai prozos srityje turbūt pirmauja Nijolė Kepenienė. Galbūt ne viskas ir ne visada, bet labai myliu šią autorę, jos sukurtus personažus ir rašymo stilių. Į rankas neseniai pateko sena (1998) jos knyga „Madingiausias krokodilas“. Tačiau tikrai verta jos pasiieškoti tiems, kurių vaikai tik tik pradėjo skaityti. Tekstas skirtas būtent jiems.

Knygelės puslapiuose teksto nedaug, o šis veiksnys labai motyvuoja pradedančiuosius skaitytojus. (Beje, ši knygelė buvo trečioji mano dukterėčios Beatričės perskaityta knyga. Toks įrašas puošia šios knygelės vidinį viršelį). Tad knygelė jau ir laiko atžvilgiu patikrinta, nes Beatričei dabar jau dvidešimt. Tačiau tikrai ne knygelės apimtis yra jos stiprioji pusė. Autorė, pasakodama tokią neilgą istoriją, puikiai demonstruoja savo meninius gebėjimus ir labai talentingai pasakoja kojinės istoriją.

O visos istorijos esmė tokia, kad viena mergaitė, kurios vardas yra Aistutė ir kuri tuomet buvo netvarkinga, vakare nusimauna tik vieną kojinę ir nusiplauna tik vieną koją, nes kitai neužteko jėgų. Ir šioji kojinė, kuri liko numesta ant vonios grindų – bebandydama pasivyti savo šeimininkę – yra nunešama vėjo. Mane labiausiai žavi tai, kad kojinė neima teisti mergaitės, neima moralizuoti, o atvirkščiai – vejasi savo šeimininkę, tačiau autorė jau yra paruošusi jai įdomesnį gyvenimą.

Nešama vėjo, kojinė skrenda dangumi ir sutinka paukščius, kurie klausia: „O! – nustebo paukščiai./ – Koks tamsta paukštis?/ Be kojinė įsižeidusi nieko neatsakė – nei ji tamsa, nei paukštis./ Kilo į viršų ir susidūrė su lėktuvu“. Iš šio susitikimo su paukščiais kojinė išmoksta naują žodį – tamsta. Kartu su kojine šį žodį užtvirtina ir vaikai.

Kojinės susidūrimas su lėktuvu vos netampa lemtingu, nes sutrinka ir lėktuvas, ir lakūnas, tačiau kojinė viską išsprendžia verbaliai-mandagiai. Ji panaudoja ir naujai išmoktą žodį „tamsta“. Būtent grakštus verbalumas ir yra stiprioji šios knygos pusė (nors siužetinė irgi nenusileidžia). Net knygos pasakotojas reflektuoja: „Gražus pokalbis, tiesa?“ – ir jam neįmanoma nepritarti. Dialogai puikūs.

Taigi, besilaikydama lėktuvo, kojinė pasiekia Afriką ir pamačiusi upę, nusprendžia išsimaudyti Nile. Šioje upėje jos vos nesuėda krokodilas, tačiau ir vėl kojinę gelbėja pokalbis. Ji krokodilui paaiškina, kad nėra žuvis ir pavartoja naujai išmoktą žodį „meldžiamasis“. Drąsi kojinė porina krokodilui, kad jos šalyje kojines dėvi visi, kurie domisi mada. Tad dėvėti kojinę panorsta ir pats krokodilas, o kojinė noriai sutinka būti dėvima.

Žavinga ir šios knygelės pabaiga. Krokodilas tampa pačiu madingiausiu Nile, o pasakotojas švelniai pamoralizuoja, jog jam gaila tos antrosios kojinės, kuri liko pas Aistę. Tad išvadas pasidarome patys. Taip ir turėtų būti talentingų autorių knygelėse. O ir kojinės kalbinė išmintis patvirtina tiesą, jog tik kalbantis galima išspręsti problemas – kalbėtis kalbėtis kalbėtis. Gal net krokodilai nesuėstų tada. Jeigu jie suprastų mūsų kalbą. O kol kas geriau jų pasisaugoti.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s