Rasų ar Joninių vakarą ieškome žolynų ir jų pavadinimų

zolynai

Ar švenčiate Rasas ar Jonines? Kažkaip lyg ir nejauku nešvęsti, kai valstybinė šventė, ar ne? Man ši šventė asocijuojasi su žolynų, gėlių vešėjimu, tiesiog bujojimu. Koks gėris ir grožis tos aukštos žolės ir gėlės laukuose. Taip ir švenčiame. Su vaikais keliaujame prisirinkti kuo įvairesnių, spalvingesnių žolynų. Kartais piname vainiką, kartais tiesiog pasimerkiame. Vaikų smagumui ir laužiuką kuriame. Juk tik kartą metuose šokinėjame per jį.

Šiandien galvojau, o ką kalbiškai naudingo galima nuveikti šį vakarą, kai einame žoliauti, kai laiką leidžiame visi kartu? Ogi bandykite sužinoti rastų žolynų pavadinimus. Smagumas garantuotas. Visų pirma dėl to, kad ir žolynų, ir informacijos ieškosite drauge su vaikais. Ir jūs, ir vaikai praturtėsite gamtamokslinėje srityje. Gamtininkai skundžiasi, kad vaikai jau net medžių pavadinimų nežino… .

Kalbinė nauda – naujai sužinoti lietuvių kalbos žodžiai, praturtintas vaiko žodynas bei pasaulio suvokimas. Galima paprašyti, kad vaikas tuos žodžius pabandytų pats užrašyti, nes augalų pavadinimai neretai pasižymi sudėtingomis priebalsių samplaikomis. Tad net ir mokantiems rašyti gali būti „ką veikti“.

Nepraleiskime estetinio bei patriotinio aspekto. Neįmanoma nesižavėti mūsų augalų pavadinimų grožiu. Jie – lyg poezija – trikertė žvaginė, mažoji žiemė, žemuogė, pelkinė vingiorykštė, didžioji ugniažolė, paprastoji trūkažolė. Ir ta dilgėlė, kur nepikta, baltais žiedeliais žydi, visai ne dilgėlė (bent mūsų krašte ją taip vadina), o baltažiedė notrelė. Pakalbėkite, kad neretai šie pavadinimai yra sudurtiniai žodžiai, paliesite ir žodžių darybos klausimą.

Taigi šią dieną ne tik skinsiu žolynus, bet ir džiaugsiuos mūsų kalbos skambumu. Kaip ji susilieja su mūsų gyvenamu pasauliu, gamta, ir sugeba žodžiais įvardinti ir išreikšti visą mus supančią įvairovę. Tuo dalinsiuosiu su savo vaikais.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s