Pasakojimo elementus žinau lyg penkis savo rankos pirštus

5 pirstai

Jeigu jau pradinėse klasėse nuosekliai kalbėsime, kas kiekviename tekste yra svarbu, kokie yra pagrindiniai pasakojimo elementai, juos analizuosime, aiškinsimės, kartosime ir vėl aiškinsimės, esu įsitikinusi, kad ir dvyliktos klasės interpretaciją parašyti seksis daug lengviau. Nes tai yra elementaru. Interpretacija nėra nei siaubas, nei katastrofa. Tai – elementarus teksto skaitymas ir aiškinimas. Tad pradėkime jį kuo anksčiau. Ir nebijokime laisvės. Skaityti mokame, tekstą suprantame. Tai ir aiškiname, ką supratome.

Kalbant su vaikais apie tekstus, juos pasakojant arba kuriant, galima vadovautis tokia penkianare pasakojimo elementų sistema. Bet tai nėra absoliutus vienintelis galimas modelis. Kaip ir minėjau, niekur nepamirškime laisvės, ypač skaitydami literatūrą. Tokį modelį siūlau aš. Man atrodo, jį lengvai perpranta vaikai. Jis ir sudarytas galvojant apie vaikus.

Lengviausia jiems apibūdinti veikėjus – pirmas pirštas. Tie veikėjai veikia tam tikroje erdvėje ir tam tikru laiku (antras pirštas). Erdvių ir laikų gali būti ir daugiau. Arba gali nebūti. Tie veikėjai „judina“ veiksmą – pagrindinius įvykius (trečias pirštas). Sekant pagrindinius įvykius, nesunkiai atsiskleidžia teksto problema (ketvirtas pirštas). O problema neutralizuojama teksto pabaigoje (penktas pirštas).

Apie tai kalbame, kalbame ir kalbame. Tą „rankelę“ turime po ranka. Ir, manau, pasidaro aiškiau. Ji puikiai gali pasitarnauti ir kuriant savo tekstus, istorijas, pasakojimus.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s