Kuo vaikus apžavėti Estijoje?

Įrašas ne visai apie skaitymą – rašymą, bet ir apie juos. Šįkart apie kelionę į Estiją su vaikais ir ką smagaus joje nuveikti. O keliaudami daug kalbamės. Pasakojame istorijas. Klausomės istorijų. Stebime istorijas. Pavyzdžiui, mūsų jaunėlis sukūrė kelionės dainą. Prikalbėjo pilnas ausis. Vyresnėlė žibėjo savo pastebėjimais ir argumentais. Kodėl Estija? Juk ši šalis – mūsų kaimynė, sesė, o kiek iš jūsų ar jūsų vaikų yra ją aplankę? Mes buvome tik pravažiavę, tad nusprendėme atidžiau patyrinėti.

Trys stotelės – Parnu, Talinas ir Tartu. Penkių dienų išvyka. Nepasakosiu išsamių kelionės įspūdžių (o jie puikūs), tik trumpai papasakosiu, kas įdomiausia šiuose miestuose buvo vaikams.

Parnu lankėmės trumpiausiai. Miestas puikus, nedidukas, toks retro, tad pasivaikščiojimai po jį patiko ir vaikams. Bet labiausiai jiems patiko JŪRA, tiksliau, sekli jūra. Ties Parnu jūra nuo kranto labai sekli ir bristi, norint pasiekti, tarkim, pilvo sritį, tenka išties toli. Tad ta ilga ir saugi taškymosi atkarpa vaikams labai tiko ir patiko. Sakė, norėtų likti savaitei, ir išties, labai gaila, kad Parnu ganėtinai toli, mielai atostogaučiau šiame labai kultūringame kurorte.

Talinas – modernus, kūrybingas, medinis, ir stebinantis senamiesčiu. Kaip žinia, vaikų ilgais pasivaikščiojimais po istorines vietas neapžavėsi. Taline vaikus apžavėjome pasivažinėjimu robotizuotu autobusu be vairuotojo. Nežinau, kiek ilgai jie Taline važinės, bet važiuoti ateities transportu patiko ir man. Kai šie autobusai jau bus kasdienybė, galėsim anūkams pasakoti, kaip važiavome pirmaisiais. Ir beje, ši paslauga–pramoga nieko nekainavo.

Kitas visą šeimyną apžavėjęs objektas – Estijos vaikų literatūros muziejus, įsikūręs fantastiškame senoviniame name Talino senamiestyje. Patiko angliškai kalbančios vyresnio amžiaus muziejininkės ir bibliotekininkė. Įėjimas – for free. Interaktyvi Estijos iliustratorių paroda, vaikiškų knygelių istorijos ekspozicija, knygų iliustratorių apipavidalintos kėdutės ir t.t. Tiesa, visa informacija pateikiama estiškai, bet jeigu tikslai tik pažintiniai, nieko nestigs. Be to, drąsiai visko galima klausti muziejininkių.

Vaikus labiausiai papirko palėpė, kurioje jie galėjo žaisti ir siausti. Čia ir raganos trobelė (vaikai maišė raganos puodą ir gulėjo raganos lovoje), ir lėlių teatras, ir tiesiog daug erdvės žaidimams (galima naudotis stalo žaidimais), skaitymui ar poilsiui.

Šiame muziejuje veikia ir biblioteka. Pastebėjau Linos Žutautės „Kakės Makės“ knygelių, paklausėme, ar Estijos vaikai mėgstą šią mūsų veikėją. Bibliotekininkės teigimu, šios knygelės – labai skaitomos ir dažniausiai visos būna paimtos. Nors ir nesu didelė Kakės Makės gerbėja, bet tikrai smagu dėl jos autorės sėkmės ne tik Lietuvoje. Smagu net ir dėl jos komercionalizavimo (arbatų, puodelių, rūbų), nes vaikams svarbu ir smagu turėti daiktų su savo herojais.

Paskutinis mūsų aplankytas miestas – Tartu. Jaunatviškas, romantiškas, su velnių ir angelų tiltais, bučinių kalva ir besibučiuojančių studentų fontanu. Ech… Vaikams šiame mieste labiausiai patiko, žinoma, mokslo centras AHHAA. Ir kam jis gali nepatikti. Juk viskas išbandoma pačių, beveik visi eksponatai interaktyvūs.

Gali užsikelti 30 metrų lynu ir išbandyti laisvąjį kritimą, paklajoti veidrodžių labirinte, pasijusti uragano sūkuryje, sugroti savo vandens piešinį. Vaikai bandė, lėkė, bandė, lėkė, akys degė, o mūsų širdys džiaugėsi. Ir truputį verkė, nes tik Estija iš Baltijos šalių sugeba tokį centrą pasistatyti. Bet nebumbu. Tik džiaugiuosi smagia viešnage. Ir tikiuosi, kad ir mūsų šalyje supras, kiek daug toks centras duotų Lietuvos vaikams. Ir ne tik jiems.

parnu drambliukas

autobusiukas
talino sale

kedutes

raganos puodas

zaidimu erdve

kake make

tartu

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s