Skaitydami stiprinkime vaikų pasitikėjimą savimi

21733920_1986476624963448_1462344364_o

Mūsų vaikai auga vizualiosios kultūros klestėjimo laikais, tad visur ima vyrauti trumpieji žanrai. Ir mano knygų aprašymai šiems laikams ryškiai per ilgi, bet tikiuosi, kad kaip nors įveiksit. Trumpųjų žanrų klestėjimui neabejotinai įtaką daro informacinės technologijos. Ar tai blogai, ar gerai – nesiimsiu vertinti, tiesiog taip yra. Literatūros specialistai tas pačias tendencijas pastebi literatūroje.

Vaikų literatūroje, ypač ankstyvajame amžiuje, tikrai populiarios, leidyklų mėgiamos ir itin skirtingų kokybių – paveikslėlių knygos. Žinau, kad ateityje aptarsiu dar ne vieną lietuvišką ar išverstą į lietuvių kalbą, tačiau šįsyk parašysiu apie anglišką knygelę, kurią nesunkiai perskaitys minimalias anglų kalbos žinias turintis skaitytojas. Amerikiečių autoriaus Todd’o Parr’o paveikslėlių knygelėje „It’s Okay to Be Different“ kalbama apie kitoniškų vaikų svarbą, ypatingumą.

Patyčių problema egzistuoja visame pasaulyje. Tačiau, rodos, Lietuvoje tai – ypatingos svarbos problema. Apie tai kalbama mokykloje, kuriamos socialinės reklamos, tačiau, kad patyčios gajos mūsų visuomenėje – aiškiai matyti. Jeigu seniau iš vaiko būdavo tyčiojamasi, tarkime, mokykloje, grįžęs namo jis galėjo atsigauti, pailsėti. Dabar patyčios persikėlė į virtualią erdvę ir lydi vaiką visą laiką. Tad turime stengtis, kad vaikai iš šeimos išsineštų maksimalų pasitikėjimą savimi, kad patyčioms galėtų pasipriešinti, kad nebijotų apie jas kalbėti.

Knygoje „It’s Okay to Be Different“ rašoma, jog gerai yra būti kitokiam – neturėti danties (ar dviejų, gal trijų), tikėtis pagalbos, turėti išskirtinę nosį, neturėti plaukų, būti kitokios spalvos, turėti dideles ausis, sėdėti neįgaliojo vežimėlyje, būti skirtingo ūgio ar dydžio, dėvėti akinius, kalbėti apie savo jausmus, pasakyti „Ne“ blogiems dalykams, būti sutrikusiam, finišą pasiekti paskutiniam, šokti pačiam sau, didžiuotis savimi, turėti išskirtinius ar keistus tėvus, būti įvaikintam, turėti nematomą draugą, daryti gera kitiems.

Kiekviename puslapyje akcentuojamas vis kitas kitoniškumo aspektas. Kiekviename puslapyje pateikiamas vienas sakinys, frazė, kuri sustiprinama, kartu ir neutralizuojama šmaikščia iliustracija. Autorius knygoje kalba apie labai rimtus dalykus, kurie svarbūs kiekvienam vaikui. Tėvai vaikams gali nuolatos kartoti, kad būti paskutiniam, pavyzdžiui, sporto varžybose ar lenktynėse, nėra blogai, tačiau vaikas supranta, kad tėvai tiesiog jį palaiko ir nebūtinai tai yra tiesa. Knygele patikėti lengviau. Ir tai ne tėvų žodis. Kita vertus, ši knygelė gali padėti vaikams, kuriems stinga būtent tėvų palaikymo.

Autoriaus stiprybė, kad rašydamas apie rimtas problemas, jis knygelėje ir juokauja – „viskas gerai, jeigu tu atkeliavai iš kitos planetos“, „viskas gerai, jeigu tu turi augintinį slieką“, „viskas gerai, jeigu padedi voverei rinkti riešutus“. Tokiu būdu autorius neutralizuoja galbūt įkaitusią situaciją, kuomet vaikas skaito apie jam skaudžius dalykus.

Paveikslėlių knygos skirtos patiems mažiausiems, tačiau šią knygelę galima skaityti ir pradinių klasių vaikams. Be abejo, jie patys tokios knygelės skaityti gal jau ir nepasirinks, bet jeigu ją skaitys suaugęs žmogus, vaikas išklausys. Perskaičius galima kalbėti apie kitoniškumą, kodėl negalima iš jo tyčiotis ir pan.

Stipriausia knygos vieta – pabaiga. Autorius rašo sakinį, kurį kiekvienas vaikas turėtų nešiotis širdyje. Pirmiausia – pakabintą ant sienos, kad tuo patikėtų, įtikėtų: „Viskas gerai būti kitokiu. Tu esi ypatingas ir svarbus vien dėl to, kad esi toks, koks esi“.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s