Ar tikrai vaikams viskas aišku? Jo didenybė VEIKĖJAS

veikėjas

Vieno užsiėmimo metu vaikams daviau, mano galva, labai paprastą užduotį – ant lapelio užrašyti jų sugalvotą veikėją ir labai trumpai aprašyti jo ypatybes, savybes. Ir ką jūs manot – vaikai nesuprato mano prašymo. Kažkas parašė gyveno ir mirė, kažkas – visą veikėjo istoriją sukūrė, dalis – teisingai atliko užduotį. Tai darkart man įrodė, kaip svarbu apie pagrindinius teksto elementus kalbėti ir kalbėti nuolat, pasikartojančiai, be paliovos. Nuo vieno elemento pereinant prie kito, ir vėl grįžtant, o tuomet jungiant į visumą. Kol ir veikėjas, ir erdvė, ir laikas, ir įvykiai tampa labai labai labai aiškūs.

O juk tekstą suvokti ir yra svarbiausia. Puikiai išmanyti teksto sąrangą, gebėti ją narstyti. Aš nuoširdžiai manau, kad pradinukas gali nežinoti, kas yra žodžio šaknis, bet tegu tvirtai tvirtai geba analizuoti tekstą. Be abejo, jo lygmens tekstą. Ir dar – jam įdomų, aktualų tekstą. Kai jau bus nusistovėję šie gebėjimai, galima pradėti ir apie šaknį kalbėti. Ir išties, kas iš to, kad mokosi šaknies, gal net moka ją pažymėti, bet patį žodį rašo su klaidomis arba, jeigu reikia pačiam kažką sugalvoti, nerašo nieko.

O raštingumą gerinti galima tik dažnai rašant. Vis pateikiant naujas ir įdomias rašymo užduotis. Ir rašyti vaikai norės tik tuomet, kai jie rašys apie tai, kas jiems rūpi. Kai rašys apie rūpimus, įdomius dalykus – sutelks dėmesį. Jie rašys, darys klaidas, kurias bus galima ištaisyti ir tikėtis, kad rūpimame tekste jos bus pastebėtos.

Betgi labai užsisvajojau, užsiplepėjau. Noriu grįžti prie veikėjo. Sudariau tokį paruoštuką, kuris, tikiuosi, padės vaikams lengviau suprasti, kas yra veikėjas, kas, kuriant veikėją, gali būti ar turi būti apie jį pasakyta. Bet kaip ir viskas kūrybiniame kelyje – tai tik vienas iš būdų – mano siūlomas modelis. Jų gali būti įvairiausių. Tiesiog dabar atrodo, kad pradinukui toks veikėjo nusakymas būtų suprantamas. Jis drąsiai gali jį sukurti. Ir po penkių bandymų jis jau puikiai žinos, kas tas veikėjas ir kas jam būdinga.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s