Taikome interaktyviojo skaitymo strategiją „Probleminės situacijos“ – artiname tekstą prie vaiko

problemines situacijos

Visi žinome, kad vaikai daug mieliau skaito, rašo, kalba, jeigu visa tai susiję su jais pačiais. Taip pat turbūt daugelis esate girdėję apie interaktyvias mokymosi strategijas (konkrečiai rašau apie aptariamas Doug Buehl knygoje „Interaktyvios mokymosi strategijos“).

Sakysite, kad su mažiukais dar per anksti apie jas kalbėti? Įvardinti jiems, kad dabar jūs mokysitės interaktyvios skaitymo strategijos, žinoma, kad per anksti, bet su jais taikyti kai kurias strategijas tiesiog privaloma ir labai paveiku. Vaikams labai lengvai suprantama, lengvai adaptuojama daugeliui tekstų ir priartinanti tekstą prie vaiko yra interaktyvi skaitymo strategija „Probleminės situacijos“.

Kiekvienas skaitomas tekstas turi problemą. Mokytojas ją žino dar prieš teksto skaitymą. Taikant šią mokymosi strategiją, problemos klausimą keliame ne perskaitę tekstą, o dar prieš skaitydami jį. Kaip tai padaryti? Klausti vaikų, kaip jie šią problemą išspręstų? O perskaičius tekstą aptarti, kaip problema išsprendžiama skaitomame tekste, galima trumpai palyginti su jų siūlytais sprendimais.

Tarkime, Leonardo Gutausko tekste „Vištos atmintis“ galime kelti klausimą – kodėl višta taip dažnai kapsto žemę? Vaikai pateiks įvairiausių, įdomiausių atsakymų. Tuomet skaitote tekstą ir sužinote, ko tekste ši višta išties ieškojo. Arba skaitome Kęstučio Navako „Ge ir visi miško žvėrys“ bei klausiame, kaip vaikai patartų geniui susirasti draugų. Vaikai pateiks daugybę būdų, taps budrūs, suinteresuoti. Tuomet ir tekstas skaitysis sklandžiau, ir perskaičius bus lengviau pasakyti, kokiu būdu tas genys aptariamoje knygoje draugų susirado.

Pateikiu savo paruoštuką, kaip galima taikyti šią skaitymo strategiją. Tiks bet kuriam analizuojamam tekstui. Jeigu vaikai mažesni ir dar nerašo – gali piešti. Bet į esminius klausimus jie atsakys ir mokysis kelti problemos klausimą.

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s