Kodėl mes bijome savo kalbos? Kiekvienas ketureilį gali sukurti

Man taip nejauku, kad mes, lietuviai, tarsi bijome savo kalbos. Reikia ką nors parašyti – geriau nerašysiu ar ko nors paprašysiu. Juk vis tiek pavartosiu ne tokią formą, kokią klaidą padarysiu, kablelį ne ten padėsiu… Nu nebijokim pagaliau. Čia mūsų prigimtinė kalba. Mes ja kalbam, ją kuriam, keičiam, joje būnam. Ir geriausiai ją išmanom. O kalbininkai jau tegu daro apibendrinimus, kas ir kaip, ir su kuo.

Lietuvių literatūra? Ai, ten nieko gero, visokios žemaitės, mačerniai ir petrai kurmeliai… O ir aš ten nieko nesuprantu, nes interpretacijos mokykloje nesisekė, tai, ačiūdie, dabar nebereikia…

Kaip baisu ir blogai, kad taip yra. Kalba mums reikalinga kaip duona kasdieninė. O lietuvių literatūra kasmet pasiūlo puikių tekstų, tik ne taip daug kas juos perskaito.

Situaciją reikia kuo greičiau keisti. Nežinau, kaip dirbti su suaugusiais, bet vaikus tikrai galime pratinti ir mokyti, kad kalba ir lietuviški tekstai jiems taptų savi ir artimi. Na jokia kalba tu geriau savęs neišreikši nei ta, kuri ant liežuvio galo.

Ką galime daryti? Nuolat žaisti su kalba. Tegu vaikai sukuria eilėraštį. Iš pradžių tikrai užteks ir ketureilio. Galite paskaityti, pavartyti eilėraščių knygelių, kad vaikai atsimintų, kas gi tas eilėraštis yra, kokie jie būna ir pan.

Nespauskite į jokius rėmus. Tegu būna smagu. Kūrybiška. Negalima tik negražių žodžių vartoti. Vienintelė sąlyga. Dar galite pasiūlyti temą, nes vaikams gali būti sunku patiems nuspręsti, tai apie ką gi tas jo eilėraštis bus…

Pamatysite, vieni bus baisiai rimti ir kurs rimtus tekstus, kiti – juokelį prie juokelio lipdys. Paskui būtina aptarti, kaip kam kas pavyko, kas sunku. Būtent jau po užduoties siūlau aptarti, kas yra rimuotas tekstas, o kas – ne. Apie ką tie tekstai, kas juose svarbiausia, kokia nuotaika ir pan. Su mažesniaisiais tiek ir užteks. Su vyresniais galima išsamiau pasikalbėti.

Svarbu, kad vaikai pajustų, kad kurti yra smagu. Žaisti su tekstu būtina, kad jo nebebijotum. Kad prisijaukintum. Taisyklės, formos atkeliaus vėliau. O dabar – ŽAIDŽIAM.

50035311_596073054152514_2699210353660657664_n

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s